alpesi gyalogtúrák

hegyvidéki barangolások

A Kőszegi-hegység szemet gyönyörködtető, változatos terepe, erdőkben, lankákon kanyargó ösvényei ideális túraútvonalakat rejtenek a gyalogos-hátizsákos turisták számára.

Az osztrák határhoz közel fekvő terület a rendszerváltás előtt kevésbé látogatott volt, így a bükkös és fenyves erdők megőrizték eredeti állapotukat. A Kőszegi hegységben számos látnivaló akad, az Országos Kéktúra útvonal Bozsokon is keresztülhalad.

A Kőszegi hegység Magyarország egyik legváltozatosabb területe történelmi és természeti látnivalókban is bővelkedik. A környék egyik legismertebb nevezetessége az Írott-kő (883 m), amely nemcsak a Kőszegi-hegység, hanem egész Dunántúl legmagasabb pontja és egyúttal az Országos Kéktúra nyugati végpontja is. A hegytetőn található az Írottkő kilátó, amelyen szimbolikusan keresztül halad az osztrák-magyar határ. Az építmény ideális célpont a túrázók számára, mert fantasztikus panorámát nyújt mindkét ország természeti értékekben bővelkedő tájaira.

Az Írott-kőhöz számos túraútvonal vezet, indulhatunk akár Bozsokról, a Kalapos kövektől, majd visszafelé útba ejtve a Szent Vid kápolnát, érkezhetünk Velembe, de akár kőszegi kiindulási ponttól is bejárhatjuk a túrát. Minden irányból megközelítve felejthetetlen élményben lesz részünk.

A különböző túraútvonalakat végigjárva vallási, történelmi, természeti érdekességekkel találkozhatunk, mint például a meglehetősen hideg vízű Hétforrás, a hősök legendáit őrző Hörmann-forrás, a vincellérek védőszentjéről elnevezett Szent Vid kápolna vagy a 200 éves Cáki pincesor. Végigjárthatjuk a Kálvária hegy 14 stációját, meglátogathatjuk az Óház tetőt, de túránk akár elvezethet a kristálytiszta vizéről híres Rohonci-tóhoz is. 

A Hétforrás jelenlegi foglalatát a Millennium évében, 1896-ban alakították ki. Ekkor lett a névadó a hét magyar vezér, neveiket az előtörő víz felett kis kőtáblákon olvashatjuk. A legenda szerint annak, aki mind a hét ágból kifolyó vízből iszik egy-egy kortyot, a vezérek teljesítik egy kívánságát.

Szent Vid III. századi olasz vértanú volt, akit a vendéglősök, táncosok, színészek, sörfőzők, vincellérek, rézművesek és gyógyszerészek védőszentjéntek tartanak. A kápolnát az ő tiszteletére építették a 18. század elején. A Szent Vid-hegy érdekessége, hogy Közép-Európa egyik legnépszerűbb régészeti lelőhelyeként tartják számon.

A Cáki pincesort szép fekvése és műemlékpincéi teszik páratlanná: a Bozsokról indulva bő egy órás gyaloglással elérhető falu mögött húzódó domboldalban terebélyes gesztenyefák alatt apró, nádtetővel fedett, több mint kétszáz éves pincék sorakoznak. Valamikor több mint 30 pince állt itt, a jelenlegi 8 pincét a szombathelyi Savaria múzeum munkatársai mentették meg az utókor számára az 1970-es években. Eredetileg nem is igazán bor, hanem gesztenye és egyéb gyümölcsök tárolására használták őket, és jobbára présházként szolgáltak. Jól szellőző, fagytól és nagy melegtől egyaránt védett kialakításuknak köszönhetően hosszú ideig eltárolható volt bennük a gyümölcs és a bor.

Még több izgalmas történettel találkozhatsz, ha végigjárod a túrákat.

A sárga körséta jelzésű útvonalon bebarangolhatjuk a Kőszeghegyalja és a Gyöngyösmente településeit, ami egész napos túrát jelent. Bármelyik településről indítható a 24,5 km-es, 229 m-es szintemelkedéssel járó körtúra, melynek útvonala: Kőszegszerdahely-Velem-Cák-Kőszeg-Kőszegfalva-Lukácsháza-Kőszegszerdahely.

A túraútvonalakkal kapcsolatos bővebb információkat itt találod:
https://naturpark.hu/hu/turizmus/turazz-a-hatartalan-termeszetben-49.html 

további élményeink

szombathelyi időutazás Savariaban

római örökség az Alpok lábánál

taverna túra

a poncichter útja a kőszegi éjszakában

lovarda látogatás

élmények, nem csak lovasoknak

Szívesen eljönnél hozzánk?